Om Oss

Västanhede Trafik, som företag,  har en lång historia, det är nästan 60 år sedan "farfar" Elis Ramsell startade upp vårt företag i Hede, som för övrigt ligger utanför Horndal. Idag ägs företaget av sonsonen som under de senaste åren fortsatt den utveckling som pågått ända sedan företaget startades. Västanhede Trafik har dessutom, på kort tid, både breddat och utökat verksamheten. 

Sedan 10 år tillbaka så utgår vår verksamheten från Avesta och huvudkontoret finns invid rv 68 alldeles i närheten av Dalälven.
 

Monica Johansson
Säljadministratör
010-495 29 23
monica.johansson@vastanhede.se

Ewa Matsson
Driftadministratör
010-495 29 20
ewa.matsson@vastanhede.se

Åke Dahlberg
Trafik-/Utbildningsansvarig

010-495 29 26

ake.dahlberg@vastanhede.se

Patrik Söder
HR Chef

010-495 29 12

patrik.soder@vastanhede.se

Torkel Persson
Depåansvarig Vansbro Linje
010-495 29 37
dlvansbro@vastanhede.se

Hugo Andersen
Driftledare Beställning
010-495 29 17
hugo.andersen@vastanhede.se

Kjell Pettersson
Depåansvarig Säter Linje
010-495 29 24
dlsater@vastanhede.se

Peyman Kashani
Depå-/Linjeansvarig
Tel: 010-495 29 41
peyman.kashani@vastanhede.se

Fredrik Wiktorsson
Driftledare Beställning
& Taxi- Sjukbil
010-495 29 48
dlhedemora@vastanhede.se

Joakim Eriksson
Depåansvarig Hedemora Linje
010-495 29 36
dlhedemora@vastanhede.se

Ewa Lena Lindborg
Driftledare Beställning
& Taxi- Sjukbil
010-495 29 16
ewalena.lindborg@vastanhede.se