Om Oss

Västanhede Trafik, som företag,  har en lång historia, det är nästan 60 år sedan "farfar" Elis Ramsell startade upp vårt företag i Hede, som för övrigt ligger utanför Horndal. Idag ägs företaget av sonsonen som under de senaste åren fortsatt den utveckling som pågått ända sedan företaget startades. Västanhede Trafik har dessutom, på kort tid, både breddat och utökat verksamheten. 

Sedan 10 år tillbaka så utgår vår verksamheten från Avesta och huvudkontoret finns invid rv 68 alldeles i närheten av Dalälven.
 

Åke Dahlberg
Trafik-/Utbildningsansvarig

010-495 29 26

ake.dahlberg@vastanhede.se

Patrik Söder
HR Chef

010-495 29 12

patrik.soder@vastanhede.se

Ewa Matsson
Driftadministratör
010-495 29 20
ewa.matsson@vastanhede.se

Sara Ekeberg
Drift-/Verkstadsadministratör
010-495 29 23
sara.ekeberg@vastanhede.se

Fredrik Wiktorsson
Driftledare Beställning
& Taxi- Sjukbil
010-495 29 48
dlhedemora@vastanhede.se

Peyman Kashani
Depå-/Linjeansvarig
010-495 29 41
peyman.kashani@vastanhede.se

Ewa Lena Lindborg
Driftledare Beställning
& Taxi- Sjukbil
010-495 29 16
ewalena.lindborg@vastanhede.se

Kjell Pettersson
Depåansvarig Säter Linje

010-495 29 24

dlsater@vastanhede.se

Hugo Andersen
Driftledare Beställning
010-495 29 17

hugo.andersen@vastanhede.se

Joakim Eriksson
Depåansvarig Hedemora Linje
010-495 29 36
dlhedemora@vastanhede.se

Magnus Forsberg
Verkstadschef
010-495 29 19

magnus.forsberg@vastanhede.se

Torkel Persson
Depåansvarig Vansbro Linje
010-495 29 37
dlvansbro@vastanhede.se