VT logo nya

Om Oss

Västanhede Trafik, som företag,  har en lång historia, det är nästan 60 år sedan "farfar" Elis Ramsell startade upp vårt företag i Hede, som för övrigt ligger utanför Horndal. Idag ägs företaget av sonsonen som under de senaste åren fortsatt den utveckling som pågått ända sedan företaget startades. Västanhede Trafik har dessutom, på kort tid, både breddat och utökat verksamheten. 

Sedan 12 år tillbaka så utgår vår verksamheten från Avesta och huvudkontoret finns invid rv 68 alldeles i närheten av Dalälven.

Idag är vi ca 300 anställda i koncernen och vår ambition är att våra anställda ska trivas i vår miljö. Av de 300 anställda så har vi ca 170 duktiga förare. I dag ingår följande bolag i vår koncern. 
Västanhede Trafik, Forsbergs Buss AB, Västanhede Minibuss (Mabi), Västanhede Verkstad (BDS Avesta), Travel Arena samt Västanhede Holding.

2018 är året då vi firar 60-år och vi hoppas kunna göra något roligt kring detta under sommaren. Håll gärna öron och ögon öppna till sommaren då vi återkommer med info kring 60-års firandet! 
 

Åke Dahlberg

Trafik-/Utbildningsansvarig

010-495 29 26
ake.dahlberg@vastanhede.se

Magnus Forsberg
Verkstadschef
010-495 29 19
magnus.forsbergs@vastanhede.se

Ewa Matsson
Driftadministratör
010-495 29 20
ewa.matsson@vastanhede.se

Sara Ekeberg
Verkstadsadministratör
010-495 29 23
sara.ekeberg@vastanhede.se

Fredrik Wiktorsson
Driftledare Beställning
& Taxi- Sjukbil
010-495 29 48
fredrik.wiktorsson@vastanhede.se

Hugo Andersen
Driftledare Beställning
010-495 29 17
hugo.andersen@vastanhede.se

Ewa Lena Lindborg
Driftledare Beställning
& Taxi- Sjukbil
010-495 29 16
ewalena.lindborg@vastanhede.se

Kjell Pettersson
Depåansvarig Säter Linje

010-495 29 24

dlsater@vastanhede.se

 Mathias Östberg
 Driftledare Beställning

 010-495 29 53  
mathias.ostberg@vastanhede.se

Torkel Persson
Depåansvarig Vansbro Linje
010-495 29 37
dlvansbro@vastanhede.se

Joakim Eriksson
Driftledare Beställning

010-495 29 36
joakim.eriksson@vastanhede.se

Michael Löfstaf
Driftledare Linje Avesta
010-495 29 27
michael.lofstaf@vastanhede.se